ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

  triangle  

İlk ve orta öğrenimini 1990-2002 yılları arasında Ankara'da tamamlayan Doç. Dr. Yalçın Yontar, 2002-2008 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Takiben girmiş olduğu 2008 Eylül Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimi görmeye hak kazandı.

​İhtisas eğitimini "Tavşan kulağı konkavitesinin tek başına skoring insizyon ile veya siyanoakrilat doku yapıştırıcısı ile kombine edilerek düzeltilmesi" isimli bitirme tezi ile 2014 yılında tamamladı. Gerçekleştirmiş olduğu bu çalışma, Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği'nin resmi yayın organı olan ve en prestijli plastik cerrahi dergilerinden biri olarak kabul edilen "Plastic and Reconstructive Surgery"de 2017 yılında yayınlandı. İhtisas eğitimini takiben, 2014-2015 yılları arasında, sırasıyla, Balıklıgöl Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı ve Yanık Merkezi sorumlu hekimi olarak mecburi hizmet görevini yerine getirdi. Bu süre zarfı boyunca özellikle savaş cerrahisi ile ilgilenip geliştirmiş olduğu yeni cerrahi tekniklerin SCI-expanded tarafından endekslenen "Burns", "Journal of Burn Care & Research", ''Journal of Investigative Surgery'', "Plastic Surgery", "Dermatologic Surgery" gibi dergilerde yayımlanmasını ve tıp literatürüne kazandırılmasını sağladı.

2016 ve 2021 yıllarında , "Türkiye Klinikleri Plastik Cerrahi Özel Dergisi" ve "Türkiye Klinikleri Yoğun Bakım Özel Dergisi"nde yanık travması ve nekrotizan yumuşak doku enfeksiyonlarıyla ilgili üç derlemede, 2022 yılında ise Prof. Dr. Vedat Şahin editörlüğünde yayımlanan ''Ortopedi ve Travmatoloji'' kitabındaki "Donuk Travması" bölümünde davetli yazar olarak yer aldı. Ayrıca 2020 yılında ise Kevin C. Chung editörlüğünde yayımlanan ''Flaps in Plastic and Reconstructive Surgery'' isimli kitapta ''Lateral Uyluk Bazlı Flepler ile Alt Karın Duvarı Rekonstrüksiyonu'' bölümünün çevirisini gerçekleştirdi. 2019-2021 yılları arasında Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Orta Anadolu Bölge Temsilciliği görevini yürüten Dr. Yontar, birçok ulusal ve uluslararası dergide hakemlik görevi yürütmekte, bilimsel organizasyonlarda görev almakta ve gerçekleştirmiş olduğu rekonstrüktif cerrahi işlemler sıklıkla yazılı ve görsel basında yer almaktadır. Kasım 2015'te Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde göreve başlayan Dr. Yontar, Haziran 2018'de buradaki görevinden ayrılmış ve Ekim 2021'e kadar Acıbadem Kayseri Hastanesi'nde tam zamanlı olarak çalışmıştır. Rinoplasti, rekonstrüktif ve estetik meme cerrahisi, maksillofasiyal travma cerrahisi, mikrocerrahi, el cerrahisi ve kraniyoplasti üzerine çalışmalarına devam etmekte olan Dr. Yontar, Kasım 2020'de ''Doçent'' ünvanını almıştır. Ekim 2021’den itibaren dermatoloji uzmanı olan eşi Dr. Efşan Gürbüz Yontar ile beraber müşterek muayenehanelerinde çalışmaktadır.    

04.01.2024 tarihinde güncellenmiştir.
WhatsApp